
Bronek Czech to był człowiek wielu nie tylko sportowych pasji. Chcieliśmy uczcić 70 rocznicę jego śmierci sportowymi zmaganiami uczniów i rodziców, a ponieważ z powodu braku śniegu nie odbyły się w szkole zimowe zawody, wspólnie z uczniami przygotowaliśmy program letnich konkurencji.
Rozpoczęliśmy 26.05.2014 od uroczystego wprowadzenia flagi i wysłuchania hymnu olimpijskiego oraz obejrzenia przygotowanej przez p. Kalinę Gross spektaklu dotyczącego historii Igrzysk Olimpijskich. Wytypowani uczniowie wszystkich klas otrzymali egzemplarze gazetki „Olimpionik”- zawierające podstawowe wiadomości niezbędne do konkursu: „Wiedzy o Patronie i Historii Igrzysk Olimpijskich” oraz ogłoszono konkurs na „Portret Patrona”.
30 maja odbył się, pomimo deszczowej pogody, pomiar sprawności fizycznej uczniów całej szkoły oraz chętnych rodziców. Konkurencje zostały nieznacznie zmodyfikowane, ale przebiegły sprawnie i przyniosły wiele emocji, a zawody uświetniła obecnością i udziałem w nich Agnieszka Gąsienica Daniel- Gładczan. Uczennica, która ukończyła naszą szkołę, uczestniczka igrzysk w Vancouver 2010 roku stanęła w szranki z uczniami i rodzicami, dzieląc się swoim doświadczeniem.
5.06.2014 obchodziliśmy 70 rocznicę śmierci naszego patrona Bronisława Czecha. Uczniowie klas 6 pod opieką Pań: Kaliny Gross i Anny Gąsienicy-Józkowy przygotowali widowisko słowno- muzyczne dotyczące życia Bronka Czecha. Przypomnieli etapy jego kariery sportowej oraz koleje życia, aż do męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dla nas i uczniów patron naszej szkoły pozostaje wzorem ciągle godnym naśladowania.
Gościem honorowym obchodów 70-lecia śmierci naszego patrona był siostrzeniec Bronisława Czecha- Jacek Kapłan, który ze wzruszeniem podziękował młodym aktorom za przedstawienie.
W dniu 14.06.2014 przyłączyliśmy się w szkole do ogłoszonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki obchodów- Narodowego Dnia Sportu. Akcja miała na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców sportowego, zdrowego trybu życia, planowanie realizacji nawet najśmielszych marzeń.
Treningi poprowadzili wybitni polscy sportowcy, z olimpijczykami i mistrzem świata na czele. Projekt skierowany był zarówno do osób uprawiających już sport, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają treningi.
Do udziału w imprezie zaprosiliśmy Olimpijczyków:
p. Józef Gąsienica Sobczak - narciarz i biathlonista, czterokrotny olimpijczyk jako narciarz: w Cortina d'Ampezzo (1956), Squaw Valley (1960) w biathlonie: Innsbruck (1964) oraz w Grenoble (1968).
p. Zofia Kiełpińska z domu Topór Huciańska - biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady, dwukrotna olimpijka: Albertville (1992), Lillehammer (1994)
p. Józef Łuszczek - biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata dwukrotny olimpijczyk w 1980 w Lake Placid , w Sarajewie (1984)
p. Jan Jóźwik - łyżwiarz szybki olimpijczyk w Lake Placid (1980).
p. Aleksandra Kluś – Zamiedzowy - narciarka alpejska, olimpijka z Sochi 2014
p. Karolina Sztokfisz- snowboardzistka specjalizująca się w slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym, olimpijka z Sochi 2014
Niezapowiedzianie przybyli do nas:
Paulina Bobak- biathlonistka z Sochi 2014, Łukasz Rutkowski- skoczek narciarski, Maciej Sadowy- snowboardzista freestylowiec oraz Hanna Cudzich Chowaniec- łyżwiarka szybka, ale największą atrakcją było przysłanie na nasz festyn pamiątkowej koszulki z autografem oraz oryginalnego medalu olimpijskiego zdobytego w tym roku w Sochi przez Natalię Czerwonkę.
"Ćwicz z Olimpijczykiem" odbywało się w trzech konkurencjach: indywidualnej i rodzinnej dziecko- rodzic oraz dziecko - rodzeństwo.
Każdy dostawał kartę w której zapisywane były zdobyte na poszczególnych stanowiskach punkty do 10, maksymalnie można było uzyskać 80 pkt.
Rodzinnie zwyciężyli: Stanisław (tata) Wojciech (klasa1) Stosel 141 pkt
Rodzinnie rodzeństwo: Anna i Karolina Mateja 128 pkt.
Indywidualnie: Jerzy Karp 73 pkt.
Konkursy Plastyczne:
Oprócz zawodów sportowych odbył się konkursy plastyczne: indywidualnie „Bronek Czech człowiek wielu pasji” oraz pod hasłem „Bądź jak Bronek Czech” konkurs plastyczny rodzinny , którego celem było, aby pracę wykonano wspólnie, tzn. rodzic lub inny członek rodziny wraz z dzieckiem.
Konkurs „Wiedzy o Patronie i Historii Ruchu Olimpijskiego”.
Zwycięzcami w konkursie wiedzy okazały się dziewczęta z klasy 5b, uzyskując maksymalną ilość punktów
Konkursy kulinarne :
Ciast: 1 miejsce P. Korycińska , 2 W. Skowyra, 3 G. Szkurat
Na zdrową kanapkę do szkoły: 1 miejsce Olga Kaciczak , 2 Wojciech Mitana, 3 Marta Mitana
Po części sportowej przygotowanych zostało wiele innych atrakcji : snack-line, trampoliny, monsterrolery i kula zorba .
Inne atrakcje:
Chętni mogli odbyć szkolenie z resuscytacji oraz pierwszej pomocy, zbadać swoje odciski, poczuć dzięki specjalnym okularom, jak zachowuje się człowiek po spożyciu alkoholu. Można było porównać wyposażenie samochodów straży pożarnej, policji, straży granicznej oraz straży miejskiej.
Cykl imprez był bardzo udany, zakończyliśmy go 26 czerwca 2014, wynosząc przy dźwiękach hymnu olimpijskiego flagę oraz wręczając nagrody dla zwycięzców: indywidualnych oraz w kategorii klasowej : I miejsce 4b oraz klasa 3a. Klasy otrzymały od Rady Rodziców nagrody finansowe. Przyznano również nagrody dla rodziców biorących udział w pomiarze sprawności fizycznej oraz nagrodę Fair Play dla chłopców z klasy 4b.
„ Rok Szkoły w ruchu”
Podstawowym sensem naszych działań w tym roku,„Roku Szkoły w ruchu” było podkreślenie, że szkoła jest miejscem sukcesu dziecka, miejscem wspólnej radości z jego dokonań i osiągnięć. Głównym celem spotkań była integracja społeczności szkolnej (uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, a także absolwentów), społeczności lokalnej oraz podkreślenie wielopokoleniowych tradycji sportowych w naszym regionie ze zwróceniem uwagi na propagowanie wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców sportowego, zdrowego trybu życia oraz planowanie realizacji nawet najśmielszych marzeń.
W ten sposób nasza szkoła w roku szkolnym 2013/2014 realizowała hasło: „Rok Szkoły w ruchu”.